Přichází období, kdy cena papriky bude srovnatelná s cenou zlata. Proto jsem pro vás připravila několik tipů, jak na vyvážený jídelníček s menším rozpočtem.
- Sezónní ovoce a zelenina
V zimě se výběr cenově dostupné zeleniny trochu smrskne, ale i z naší zimní zeleniny lze připravit mnoho rozmanitých salátů a teplých jídel.
Syrovou zeleninu schovejte do pomazánky. Cibuli před zamícháním do pomazánky nakrájejte na drobné kousky, lehce prosolte a nechte chvilku stát. Sníží se štiplavost. Mrkev do pomazánky nastrouhejte na jemné straně struhadla. Nebo zkuste tzv. falešnou humrovou z celeru a přidejte i trochu majonézy. Chutným základem pomazánky bude také pečená řepa.
Zimní saláty můžete připravovat z hlávkového zelí. Vyzkoušejte třeba klasický „hospodský“ se sladkokyselou zálivkou, coleslaw nebo zálivku z hrubozrnné hořčice. Pro děti s krémžské, pro dospělé z dijonské. Z pečené/vařené řepy zas připravíte chutný salát s křenem nebo s kysanou smetanou, koprem a červenými fazolemi. V rámci úspor pečte řepu vždy, když pečete ještě něco jiného. Třeba maso nebo koláč.
V studených zimních večerech příjemně zahřeje pečená zelenina nebo připravená v horkovzdušné fritéze. Zeleninu promíchejte s lžičkou oleje, kořením či bylinkami a připravte k ní třeba tvarohový dip nebo luštěninovou pomazánku. V kombinaci s bramborami získáte jednoduché plnohodnotné jídlo. K sezónní zelenině se řadí také růžičková kapusta. Pokud na ní máte špatné vzpomínky, dejte jí šanci v receptu podle Cuketky. Do příjmu zeleniny se počítají také polévky. V dýňové schováte červenou čočku a rovnou si můžete odškrtnout porci luštěnin. Počítá se i zelenina v masovém nebo zeleninovém vývaru, zelňačce nebo boršči.
Když budete chtít ze zeleniny naprosté maximum, fermentujte ji. Uchovají se cenné látky a ještě získáte zdroj probiotik. Naložit můžete téměř jakoukoliv zimní zeleninu, případně zkuste zahraniční kimchi.
2. Základní potraviny
Celoročně ušetříte nákupem větších balení základních potravin. Na cenovkách si všímejte místo ceny za balení ceny za kilogram. Někdy totiž můžete narazit na potravinu, která je sice v akci v menším (standardním) balení, ale ve skutečnosti koupíte velké balení levněji i bez akce.
Klasickým příkladem jsou bílé jogurty. Vyplatí se především děti učit už od malinka jíst bílý jogurt. Naopak různé dětské dezerty v barevných obalech brát jako občasnou sladkost. Kromě toho, že by se slazené jogurty a smetánky měly objevovat v jídelníčku dětí spíše sporadicky, také ulehčíte své peněžence.
Akce jsou jinak užitečné u běžných i dražších potravin a vyplatí se je sledovat. Narazit můžete i na nárazové slevy produktů, kterým brzy skončí trvanlivost. Takové potraviny jsou stále v pořádku a nemusíte se bát koupě. Na druhou stranu, nemusíte mít vše co je v akci. Dobře si promyslete, zda má opravdu smysl nakupovat velkém slané pochutiny, sušenky a jiné slazené potraviny, slazené nápoje, které obecně zvyšují náklady, ale dá se bez nich přežít. A pokud si chcete dopřát nějakou delikatesu, zkuste se podívat po žlutých cenovkách v Marks & Spencer nebo Delmartu.
Nejvíce ušetříte také tím, když čerstvých potravin budete nakupovat jen tolik, kolik sníte, abyste zamezili plýtvání.
3. Plánujte a neplýtvejte
Kolikrát se vám už stalo, že jste koupili moc pečiva a další dny už vám nechutnalo? Příště tvrdé pečivo nevyhazujte, ale dejte mu ještě šanci. Pokud je stále měkké, můžete ho rozpéct na topinkovači (mívají na to takové speciální nožičky) nebo v něm. Případně ho lze obložit a zapéct. Buď v kontaktním grilu nebo na pánvi. Z bílého pečiva můžete připravit žemlovku či francouzský toust. Také lze pečivo uložit do mrazáku hned druhý den a vytáhnout ho v horších časech. Když pečivo vyndáte z mrazáku, nechte ho jen lehounce povolit a nakrájejte na tenké plátky, které byste z čerstvého pečiva nenakrájeli. Stačí pak opéct na pánvi a máte křupavé krekry. Z hodně tvrdého pečiva připravíte ještě strouhanku.
Byly pro vás tipy užitečné? Přáli byste si článek doplnit o nějaké jiné detaily? Máte tip, který nezazněl? Podělte se v komentářích.