Zaznamenali jste křečové žíly? Nepodceňte péči zpomalující vývoj nemoci

Chronické žilní onemocnění se týká až 60 % české populace. Přibližně dvě třetiny bývají ženy. První projevy nemoci jsou nenápadné, ale následky mohou výrazně ovlivnit celkový zdravotní stav. Proto je důležité nemoc rozpoznat nejlépe ještě před vypuknutím, případně preventivní péči zařadit do života při prvních projevech.

Projevy a příčiny

Žilní onemocnění je zpočátku nenápadné a příliš neomezuje. Přitom se od počátku dějí závažné změny. Onemocnění začíná tak, že se zpomalí tok krve z dolních končetin, tím dochází k hromadění krve v žilách a povolování žilních stěn. Může dojít také k poškození žilní chlopně, ta se podílí na návratu krve zpátky k srdci. Především ženy onemocnění žil spíše vnímají jako estetický problém, který také řeší až ve chvíli, kdy jim vzhled nohou vadí.

První projevy chronického žilního onemocnění mohou být bolest nohou, pocit tíhy, noční křeče nebo mravenčení. Nejčastěji po dlouhém stání či sezení. Už při těchto příznacích by měl nemocný zařadit preventivní režimová opatření a nečekat na další stadia. Těmi jsou metličky, křečové žíly, trvalé otoky nohou a v důsledku špatného prokrvení dolních končetin také kožní změny. Není nutné mít všechny projevy a projít popořadě všemi stadii.

 

Chronické žilní onemocnění vzniká na základě ovlivnitelných i neovlivnitelných faktorů

Mezi neovlivnitelné faktory se řadí genetická predispozice, těhotenství a jiné hormonální změny. Více se onemocnění žil týká žen. Z toho důvodu je vhodné si zjistit zatížení v rodině a začít s prevencí ještě před propuknutím prvních projevů. Ovlivnitelné faktory se týkají hlavně životního stylu. Vliv má dlouhé stání nebo naopak dlouhé sezení. S tím také souvisí vliv nedostatečné pohybové aktivity a nadváhy či obezity. Velkou roli hraje také teplo.

 

Nepodceňujte prevenci

Právě v létě se lidé nejčastěji setkávají s bolestmi nohou nebo křečovými žilami, protože teplé počasí více nohy zatěžuje a žíly vystoupí na povrch. Jenže v létě lidé příliš režimová opatření nedodržují a po létě ustoupí i nepříjemné projevy, tak opatřením nevěnují pozornost ani po zbytek roku. Žíly ale pracují celoročně, a tak je důležitá i dlouhodobá a nepřetržitá preventivní péče. Její zanedbání může postup onemocnění značně urychlit.

Pokud máte genetickou zátěž v rodině nebo máte pozitivní některý z ovlivnitelných rizikových faktorů, je vhodné zahájit režimová opatření ještě před prvními projevy, tedy bolestmi nohou, pocitu tíhy, nočními křečemi či mravenčením. Pokud si všimnete prvních problémů, navštivte svého lékaře. Doporučí vám léky (označovaná jako venofarmaka), které pomáhají žilám a brání jejich zánětu. Navrhne také postup léčby a poradí s vhodnou třídu komprese. Lékař může vypsat žádanku na kompresní punčochy a pojišťovna vám na ně částečně přispěje. Právě kompresní punčochy jsou jednou z důležitých součástí léčby nebo prevence. Pomáhají zlepšit proudění krve zpátky k srdci. Na trhu je k dostání mnoho elegantních typů, které jsou od běžných punčoch k nerozeznání.

Dále je vhodné nosit volnější oblečení, vybírat obuv s nízkým podpatkem, provádět masáž nohou a sprchu vlažnou až chladnou vodou. Vyhýbejte se saunám či vířivkám. Provádějte také pravidelně pohybovou aktivitu, při které byste ideálně měli nosit kompresní punčochy, a zařaďte jednoduché cviky. Třeba když sedíte dlouho v kanceláři. Pomozte si také gravitací a v průběhu dne nebo na konci dne si dávejte nohy nahoru. Účinná může být také jemná masáž, kterou provádíte krouživými pohyby od chodidla vzhůru.

 

Estetika až na druhém místě

Křečové žíly si sice můžete nechat odstranit, ale tím nezmizí důvod, proč vznikly. I po operaci je důležité se pořád držet doporučeného režimu. Nosit kompresní punčochy, udržovat si hmotnost, dostatečně se hýbat. Jedině tak snížíte nebo i zastavíte vznik nových křečových žil. Veškeré preventivní návyky by se vám měly stát vlastní, stejně jako třeba čištění zubů.

 

Bez změny životosprávy to nepůjde

Pokud vám hrozí vznik křečových žil kvůli vyšší hmotnost, na prvním místě by měla být její úprava. Ať už jste či nejste zatíženi ještě genetikou. Důležitá je také úprava stravovacích návyků. Konzumujte alespoň 400 g zeleniny denně, snižte konzumaci sladkého, a naopak jezte dostatečné množství příloh, nejlépe celozrnných. Ke každému jídlu přidejte také zdroj bílkovin. Raději se vyhýbejte nárazovým jednostranným dietám a hledejte dlouhodobě udržitelné návyky. Pokud si nevíte rady, obraťte se na nutričního terapeuta.

V průběhu dne se snažte nachodit alespoň 30 minut svižné chůze. Pokud vás čeká dlouhé stání nebo delší chůze na výletě, oblečte kompresní punčochy.

Článek vznikl ve spolupráci s Žilní poradnou

Napsat komentář