Kdo je nutriční terapeut

Kdo je nutriční terapeut?

Rozdíl mezi nutričním terapeutem a výživovým poradcem

Výživa je velké téma. Každý potřebuje jíst, ale současně to neznamená, že každý rozumí tomu, co jíst. Obzvlášť v případě redukce hmotnosti nebo zdravotních obtíží je potřeba pomocná ruka a tu vám může podat právě nutriční terapeut. Orientovat se v tom, kdo je skutečně nutriční terapeut a kdo si na něj jen hraje může být náročné. Na následujících řádcích vám to proto vysvětlím a nezapomeňte článek poslat i vaším blízkým.

Profese nutričního terapeuta je velmi specifická tím, že se jedná o nelékařského zdravotnického pracovníka. Nutriční terapeut je ten člověk, co pracuje například v nemocnici a zajišťuje, aby žádný pacient objektivně netrpěl hlady. To že vám v nemocnici nechutná nebo máte kvůli operaci střev velmi osekaný jídelníček, je zas jiná věc a nutriční terapeut s ní příliš nezmůže.

Případně může nutriční terapeut pracovat i ve své vlastní soukromé praxi. Protože nutriční terapeut spadá do zákonu o nelékařských zdravotnických povoláních č. 96/2004 Sb. a jedná se o absolventa vyšší odborné školy nebo vysoké školy, nemůže se tak označovat každý. Když budete vyhledávat odborníka, aby vám pomohl s nějakým specifickým zdravotním problémem, hledáte vždycky nutričního terapeuta, absolventa většinou lékařské fakulty nebo fakulty zdravotně sociálních studií. Nehledáte výživového poradce, nutričního či výživového kouče, nutričního specialistu, výživáře, specialistu na výživu a další.

Jako výživový poradce (a všechna ostatní označení) se může nazvat jakýkoliv člověk, který dovršil 18 let, má čistý trestní rejstřík a založí si živnost „poradenství“. Výživový poradce může být teoreticky každý. Teoreticky. Bohužel to dopadá tak, že kdo jednou zhubnul nebo začal cvičit, začne za peníze radit lidem. A ne úplně dobře. Taková verze je pro klienta nejméně bezpečná a může přivodit akorát nezdravý vztah k jídlu. Každý má totiž jiné potřeby a znalosti nelze stavět na jedné vlastní zkušenosti. Přijatelnější možností je absolvent akreditovaného kurzu. Takový člověk má alespoň základní informace o výživě. Stále se ale kurz na pár týdnů nedá porovnat s třemi lety studia na vysoké škole. Výživový poradce může být i absolvent oboru výživy na sportovní nebo zemědělské vysoké škole případně absolvent dlouhodobého zahraničního kurzu (zde je ale potřeba vyhledat, zda se jedná o kvalitní kurz, zda informace souzní s aktuálními informacemi oficiálních světových organizací). Ale pozor, takový člověk opět může pracovat jen se zdravými lidmi, řešit výživu v oblasti prevence, což je také velmi důležitá oblast, ale není to nutriční terapeut.

Občas se setkáte s tvrzením, že diplom z vysoké školy je jen kus papíru. Že přeci stačí, když člověka baví jídlo a zajímá se. Nejčastěji jsem se s takovým výrokem setkala u lidí, kteří buď vysokou školu nikdy nestudovali nebo studovali zcela jiný obor, a pak se vrhli na výživové poradenství.  „Kus papíru“ dává klientům alespoň nějakou záruku, že jim nutriční terapeut nebo výživový poradce neublíží. Nutriční terapeut si pro práci s nemocnými lidmi musí otevřít ambulanci ve zdravotnickém zařízení a v případě pochybení nese zodpovědnost. To je vaše pojistka, že bude pracovat 100% obezřetně. Nutriční terapeut se nenechá nachytat na zastaralé mýty, nedémonizuje potraviny, nevynechává bezdůvodně žádnou složku stravy, nerozděluje potraviny na zdravé a nezdravé, nezastrašuje, nestaví základ na doplňcích stravy na hubnutí a zohledňuje individuální potřeby klienta.

Výživový poradce, který si jen založil volnou živnost a nemá žádné vzdělání nemá ani zodpovědnost za vaše zdraví. Pokud vám ublíží, nezmůžete nic.

Na druhou stranu myslete i na to, že pokud máte nějaký rozsáhlejší a dlouhodobý problém, je důležité ho řešit s lékaři, nutričním terapeutem, případně i s psychologem nebo psychiatrem. Nutriční terapeut možná nevyřeší úplně všechny zdravotní problémy týkající se potravin, zažívání a jídla obecně, ale může pomoct zvýšit kvalitu života.

Překvapivě by si nikdo nenechal vytrhnout zub u kováře, operovat slepé střevo u řezníka, ošetřit právní dokumenty u pokladní. Ale přesto stále lidé vkládají své zdraví do rukou lidí bez adekvátního vzdělání.

Když jsem zjišťovala, proč lidé k nutričnímu terapeutovi nemají důvěru, občas padl jako důvod špatná zkušenost. Vždy si ověřte, zda je odborník ke kterému jdete opravdu nutriční terapeut (viz výše). Zda instituce, do které docházíte je zdravotnické zařízení a pokud ne, zda nutriční terapeut má poradnu registrovanou jako ambulanci. Pokud ne, tak si opět zjistěte vzdělání.

Řetězcům typu Nature House nebo Nutriadapt, což je bývalý Svět zdraví. Jakákoliv změna by neměla být provázena vnucováním doplňků na hubnutí a především by neměla být pod vedením lidí, kteří nejsou adekvátně vzdělaní a firmy je přijmou jen na základě svého vlastního školení, aby pracovali třeba s obézními. Obezita spadá do mezinárodní klasifikace nemocí, je to diagnóza kterou by vždy měl velmi komplexně řešit nutriční terapeut a odkazovat i na další lékaře.

V závěru zmíním dietologa. Jedná se o lékaře, který řeší různá metabolická onemocnění, ale jeho pravou rukou většinou bývá právě nutriční terapeut. Dietolog v nemocnici nebo v ambulanci vám sám jídelníčky psát nebude. Pokud se někdo označuje jako dietolog nebo že se věnuje dietologii a nejedná se o lékaře, raději hledejte dál.

Napsat komentář