Zdraví před těhotenstvím a během něj

V rámci péče o zdraví a správné životosprávy by nemělo být vynecháno ani těhotenství a především, určité období před těhotenstvím. Těhotenství má svá určitá specifika a výchozím základním pilířem by mělo být dobré zdraví a vhodné návyky, které pak těhotnou ženu udrží po většinu doby v psychické i fyzické pohodě.
 
Životospráva před těhotenstvím ovlivňuje zdraví budoucích dětí
Povědomí o vlivu zdraví matky a otce na zdraví dětí je ve společnosti stále trochu v plenkách. Zdraví otců se neřeší skoro vůbec, dokud nenastane problém a zdraví žen se řeší spíše okrajově a až na začátku těhotenství. Přitom právě zdraví obou rodičů formuje celoživotní zdravotní stav potomka. Jednou jsem dostala dotaz, jaké doplňky stravy užívat v době před těhotenstvím a v těhotenství. Otázka, jak vylepšit jídelníček, či zda je vhodné zařadit pohybovou aktivitu, když má dotazovaná vyšší cholesterol, nepadla. I doplňky stravy sice patří k prekoncepční a prenatální výživě, ale jak už vyplývá se ze spojení „doplněk stravy“, měla by být nejdříve vyřešena strava a celkový životní styl. Stejně jako ve všech ostatních fázích života je důležitá pestrá a vyvážená strava, dostatečný pitný režim a před těhotenstvím i v těhotenství je důležité doplňovat kyselinu listovou v aktivní formě, vitamin D a omega 3 mastné kyseliny.
Všechny zmíněné složky naleznete například v doplňcích stravy Verra určených přímo pro období před a během těhotenství. S kódem NEJENOJIDLE získáte 5 % slevu.
 
Nejde o vzhled
Dále je důležité se zaměřit na přítomnost některé z civilizačních nemocí. Každého jistě napadne obezita. Ale obezita bývá někdy ne úplně vhodně posuzována pouze podle hmotnosti a BMI a málo se řeší celkový zdravotní stav a životospráva. Někteří lidé sice nezapadají do tabulek normy, ale jejich celková životospráva a pohybová aktivita je dostatečná a krevní parametry v pořádku. Stejně tak mohou lidé spoléhat na svou genetickou predispozici k štíhlosti, ale životospráva bude velmi pokulhávat. Méně nápadné ve spojení s těhotenstvím jsou poruchy příjmu potravy, které přináší pro potenciální těhotenství stejné riziko jako ostatní civilizační nemoci a kvůli psychické zátěži se především po porodu zvyšuje riziko relapsu. Vše výše zmíněné může neblaze ovlivnit průběh těhotenství. Extrémní štíhlost neznamená „aspoň tolik nepřiberu“ a obezita „jen estetickou záležitost“.
 
Pro správné cvičení nejdříve za odborníkem
Cestou nefarmakologické léčby pro většinu civilizačních nemocí (po konzultaci se svým ošetřujícím lékařem) je kromě stravy také pohybová aktivita. V tuto chvíli ale nestačí 10 tisíc kroků denně a to platí i pro zdravé ženy. Až vám poroste dítě v břiše, změní se těžiště těla a dost zásadně bude ovlivněn trup a struktury s ním spojené. Abyste předešly bolestem zad, ať už v horní nebo bederní oblasti, doporučuji mnohem dřív, než vůbec dítě budete plánovat, posílit tyto části těla. První krok s touto nápravou by neměl vést na youtube, ale k fyzioterapeutovi nebo zkušenému kondičnímu trenérovi, který pomůže s výběrem správných cviků a ukáže jejich provedení.
Pravidelný návyk na pohybovou aktivitu se následně bude hodit i po celou dobu těhotenství. V přiměřené míře a opět po konzultaci s ošetřujícím lékařem.
 
Nenásledovala bych videa žen, které jsou pouze těhotné, ale nemají žádné vzdělání v oblasti fyzioterapie nebo kondičního cvičení. Krom toho, že těhotenství není jejich specializace, a tedy nemohou vědět, jak budou různé ženy reagovat na cviky, tak také často nemají povědomí o správném provedení cviku (i pro netěhotné) a s jejich videi si můžete časem spíše ublížit.
 
A kolik mám přibrat?
Těhotenství je velmi individuální stav. Každá žena ho může prožívat jinak, každá žena bude mít jiný typ nevolností a některé je nebudou mít vůbec. Co ale není individuální a má určité limity, je hmotnost. Což neznamená, že se začnete srovnávat se každou těhotnou okolo. Jen je dobré vědět, jaký hmotností přírůstek vás čeká, jaký je málo a jaký je moc.
 
Pro hmotností přírůstek se používá výchozí BMI před těhotenstvím, tedy poměr výšky a váhy. BMI se používá především pro běžnou populaci a je možné, že vrcholové sportovkyně mají přírůstek přirozeně nižší. Pokud ale není vrcholový sport vaše primární zaměstnání, spadáte do kategorie běžné populace a rozhodně se neinspirujte ženami, které mají přírůstek třeba výrazně menší.
 
Přírůstek hmotnosti tvoří především dítě, ale také různé orgánové struktury, tělní tekutiny a samozřejmě i tuk, který je v určitém rozmezí důležitý! Na konci těhotenství je u výchozí normální hmotnosti rozložení kilogramů přibližně:
Zaměřte se na zdraví, číslo na váze není vše
Pokud je vaše hmotnost před plánovaným těhotenstvím vyšší, netřeba se hned stresovat a rozhodně není vhodné držet v průběhu těhotenství přísnou redukci. Zaměřte se spíš na dlouhodobě udržitelnou životosprávu, dbejte na adekvátní množství pohybu a doplňujte potřebné množství mikronutrientů, kterých ženy s vyšší hmotností potřebují více. V případě, že nejste v nejlepší kondici a těhotenství přijde neplánovaně, snažte se provádět drobné změny od prvního dne. A naopak, pokud vám dlouhodobě nejde otěhotnět, ale ještě nejste adeptka na vyšetření reprodukčního zdraví, zaměřte se na svou životosprávu. Kromě výše zmíněného se zaměřte také na dostatečné množství kvalitního spánku a úroveň stresu.
Zajímá vás více informací? Nenechte si ujít webinář prenatální a prekoncepční výživy!

Napsat komentář